a

a

„ Zatroszczmy się o Ziemię”

...

„ Zatroszczmy się o Ziemię”- czyli jak rozwijaliśmy świadomość proekologiczną podczas wymiany młodzieży w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. Czesława Majorka w Ryglicach.

W piątek, 24 maja zakończyła się długo oczekiwana wizyta partnerów z projektu „Let’s get green- raising the awareness of ecological problems” z programu Erasmus + . Uczniowie oraz nauczyciele ZSP w Ryglicach wraz z uczniami i ich opiekunami ze szkół w Pluderhausen (Niemcy), Alcover (Hiszpania), Istambułu (Turcja) oraz Larissy (Grecja) spędzili bardzo przyjemny i pouczający tydzień wypełniony zadaniami projektowymi, zabawami integracyjnymi oraz poznawaniem regionu i kultury polskiej.

Pierwszy dzień wizyty zaczął się od uroczystości powitalnej, na której gościliśmy Pawła Augustyna- burmistrza Ryglic, przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Tarnowie, przedstawicieli Urzędu Gminy Ryglice, dyrektorów pobliskich szkół, przedstawicieli społeczności lokalnej oraz nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Uczniowie ze wszystkich szkół biorących udział w projekcie pokazali prezentacje dotyczące swoich krajów  i szkół. Spotkanie uświetniły występy wokalne uczniów ZSP w Ryglicach- Martyny Wiśniowskiej oraz Rafała Bradło oraz hymny Polski, Niemiec, Hiszpanii, Grecji i Turcji oraz Unii Europejskiej. Wydarzenie zostało udokumentowane przez lokalną telewizję Tarnowska TV.

Po przerwie kawowej, uczniowie z krajów partnerskich zwiedzili naszą szkołę, a następnie udali się na obiad. Po południu, uczniowie pracowali w grupach międzynarodowych na warsztatach kulinarnych, podczas których przygotowywali polskie potrawy z ekologicznych produktów na pierwszą wspólną kolację.

Kolejne dni były pełne takich zajęć projektowych, jak lekcja biologii, zajęcia integracyjno-sportowe we Fly Parku w Tarnowie, tańce narodowe, warsztaty ekologiczne w Muzeum Przyrody w Ciężkowicach czy w Gospodarstwie Ekologicznym „Sądecki Bartnik” czy degustacja produktów ekologicznych w Opactwie Benedyktyńskim w Tyńcu oraz warsztaty na temat roślin w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie. Nie zabrakło również aspektów kulturowych, takich jak zwiedzanie Krakowa czy wizyta w Muzeum Figur Woskowych, gdzie można było podziwiać postaci, które odegrały ważną rolę w polskiej historii oraz postaci ze świata show-businessu. Nasze plany zostały znacznie pokrzyżowane przez obfite opady deszczu, które spowodowały niebezpieczne podtopienia i nieprzejezdność wielu dróg. Musieliśmy zrezygnować ze zwiedzenia Tarnowa czy Skamieniałego Miasteczka w Ciężkowicach. Ostatni dzień zaczęliśmy od lekcji uczeń- uczeń, na której uczniowie mogli nauczyć się podstawowych zwrotów z języka polskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, tureckiego i greckiego. Kolejnym punktem programu było spotkanie z ekspertami ds. ekologii, która okazało się niezwykle ciekawe i bardzo pouczające ekologicznie. Następnie, nastąpiła ewaluacja spotkania, podczas której nauczyciele wymienili się wrażeniami na temat wizyty, wstępnie omówili spotkanie w Turcji a także wraz z uczniami wypełnili ankiety ewaluacyjne. Ostatnim punktem spotkania była wspaniała kolacja pożegnalna, na której nie zabrakło pysznego polskiego jedzenia, dobrej zabawy i wielu wzruszeń na pożegnanie.

Można śmiało stwierdzić, iż uczniowie z krajów partnerskich znacznie poszerzyli swoją wiedzę na temat zagrożeń ekologicznych, sposobów ochrony Ziemi oraz zagrożonych gatunków zwierząt i roślin. Mieli również okazję spróbować wielu zdrowych, polskich potraw i poznać codzienne zwyczaje goszczących ich rodzin i polską kulturę. Nie zabrakło chwil do wymiany opinii, doświadczeń i wrażeń.

Serdecznie dziękujemy uczniom i rodzicom, którzy gościli u siebie uczniów z krajów partnerskich, mamy nadzieję, że była to dla Was wspaniała przygoda i cenne doświadczenie życiowe.

Pełni optymizmu i nowych doświadczeń, z niecierpliwością oczekujemy następnych spotkań, nie zapominając o wypełnianiu zadań projektowych w naszej szkole, położonej w malowniczym, zielonym zakątku Ryglic, co z pewnością doskonale komponuje się z tematem przewodnim projektu.

 

Linki do filmów:

https://youtu.be/pNtHJ-E34JU?t=3

https://youtu.be/bIgprQyGc-Q

https://youtu.be/ZBDt64FuqQ4

https://youtu.be/ejEF9A9ERWQ

https://youtu.be/5XToCFCVQVA

Tarnowska TV:

https://www.tarnowska.tv/wiadomosci/3199,zagraniczni-goscie-w-gminie-ryglice

Strona Urzędu Miejskiego w Ryglicach

http://ryglice.pl/news/erasmus-z-wizyta-w-urzedzie.html